responsive jquery slider joomla

Školení první pomoci (neodkladná resuscitace)

Zveřejněno: pondělí 23. březen 2009
V neděli 15.února 2009 od 15 hodin v sále OU Kosice proběhlo školení první pomoci. Akci uspořádal pro všechny občany obecní úřad. MUDr. Pavel Bareš, náměstek ředitele pro zdravotní péči záchranné služby pardubického kraje, zopakoval přítomným, kterých se sešlo přes čtyřicet,  základy první pomoci a zmínil také několik zajímavých statistik.
.

Po teoretické části přednášky následovaly ukázky postupů při skutečných situacích, např. při autonehodě. Účastníci si mohli vyzkoušet masáž srdce na figuríně a přesvědčit se, že je to fyzicky velice namáhavá činnost. Došlo i na ukázku použití automatického defibrilátoru, přístroje, který dokáže v případě včasného použití značně zvýšit šanci postiženého na přežití a návrat do normálního života.

Tímto přístrojem jsou postupně vybavovány jednotky integrovaného záchranného systému a jsou umísťovány do veřejných budov s větší koncentrací lidí, jako např. sportovní stadiony a nákupní střediska. V praxi se důležitost nasazení těchto přístrojů ukázala například 22.3. večer, kdy se za použití tohoto přístroje podařilo zachránit život ženě během představení ve východočeském divadle.

Podrobnosti k případu najdete na stránkách denik.cz a zzspak.cz

   Zvládnout první pomoc by mělo patřit mezi základní dovednosti každého z nás, protože nikdy nevíme, kdy ji  budeme potřebovat my sami, nebo někdo z našich nejbližších. Zároveň si ale přejme, abychom tyto znalosti nikdy nepotřebovali.