responsive jquery slider joomla

Pomoc zaplavené Moravě.

Zveřejněno: neděle 23. květen 2010

Do záplavami zasažené obce Troubky byla v pátek 21. května vyslána materiální pomoc z Kosic.

    Na výborové schůzi SDH ve čtvrtek večer 20. května bylo odsouhlaseno 2 000,- Kč. Bylo domluveno, že zjistíme čeho je v zaplavených místech nedostatek a to bychom jim v průběhu následujícího týdne dovezli. Jenže hned druhý den-tedy v pátek ráno přišel L.Dašek s návrhem, že přispět by mohla i obec Kosice a za celkovou sumu by se nakoupily především úklidové a desinfekční prostředky a odvezlo by se to hned - přesně ve smyslu rčení “Kdo rychle dává, dvakrát dává“. Obec na tuto věc uvolnila 5 000,- Kč. Finančně přispěl i Ing.Václav Bareš částkou 10 000,- Kč.

.

     Za cíl naší pomoci byla vybrána obec Troubky. Obec leží v oblasti úrodné Hané, v rovinné nivě řeky Bečvy, asi 8 km jihozápadně od okresního města Přerov, nedaleko soutoku řeky Bečvy a řeky Moravy a je největší obcí okresu Přerov.

    Přestože je tato obec velmi mediálně známá, je zde citelný nedostatek všeho, co lidé nejvíce potřebují bezprostředně po povodni na úklid svých domů. Velký zájem měli o osobní ochranné prostředky – seznam nejvíce potřebných věcí nám byl nadiktován přímo místostarostkou obce, se kterou byla naše pomoc konzultována.

     V pátek v poledne vyrazil hasičský vůz DA 8 Renault Master SDH Kosice s nákladem materiální pomoci směr Morava. Cesty se zúčastnil : Libor Dašek, Miloš Ornst, Ladislav Schovanec.

Jednalo se především o košťata, kbelíky, utěrky, hadry na stírání, Savo, Jar a podobné čistící prostředky, holínky a gumové rukavice.

     V odpoledních hodinách předali naši pomoc zástupcům místního krizového centra, kteří distribuují tyto prostředky mezi lidi. Vedením krizového centra byly naléhavě požádáni o pomoc při čerpání vody místních zaplavených domů. Protože na tuto činnost nebyly naši hasiči dostatečně vybaveni a připraveni, museli se vrátit domů. Cestou domů, už ale začali shánět a připravovat lidi a techniku na druhý den-na čerpání.

     Kolem 19 hodiny byly zpátky v Kosicích. Na dotaz „jak to tam vypadá“ odpověděl Libor: „Kdo to nezažil, nebo aspoň neviděl, tak to nepochopí“. „Situaci tam na Moravě si nikdo ani v tom nehorším snu nedovede představit.  Za každou byť sebemenší pomoc jsou lidé v zaplavených oblastech vděčni a čeká je ještě strašně moc práce.