responsive jquery slider joomla

Silvestrovský pochod k Moraně

Zveřejněno: sobota 2. leden 2010

31.prosince se vydala skupina asi 30 Kosičáků na zdravotně poučný pochod do nedalekých Luhů.    Do míst, kde stál podle pověsti dub zvaný Morana.

 

              

.

Nápad podniknout tento pochod vznikl na nedávné výročce SDH Kosice, které se zúčastnili hasiči z Mlékosrb. Těmi jsme byli vyzváni, ať se letos také vydáme na zajímavou silvestrovskou procházku. Slovo dalo slovo a v týdnu před koncem roku jsme domluvili s “Mlékosrbáky“ přibližnou dobu vyjití z obou vesnic, tak abychom se sešli na Hrázce a společně pokračovali k Moraně.

 

              

 

Ve čtvrtek v 9:15 byl sraz před OÚ. V místním pohostinství nám byla nachystána várnice teplého svařáku a várnice čaje. Pro děti byly tatranky. “Pohonné hmoty“ byly naloženy na kárku a asi v 9:40 se průvod vydal na cestu.

Než jsme došli na Hrázku , proběhlo několik občerstvovacích zastávek (u starosty, u hřbitova a u vjezdu na lesní cestu). Na Hrázce jsme asi 10 minut počkali na početný průvod z Mlékosrb-něco přes 50 lidí. Po družném přivítání (skoro každý z nás měl placku slivovice) jsme pokračovali k Moraně kolem chráněného dubu na cestě do Luhů. Zde proběhlo několik “objímaček“ tohoto statného kmenu (chlapi,ženy, děti-z obou vesnic).Odsud  už to byl kousek k Moraně a ke kapličce sv. Jana. Zde byl přečten úryvek z knihy Václava Horyny „Sluneční střelec“ a byly zapáleny svíčky. Po společném focení se obě skupiny pomalu vydaly na cestu zpátky. Cestou domů se dopily poslední zásoby tekutin. Asi ve 13 hodin jsme byli zpátky před OÚ.

 

              

 

Doufám, že jsme položili základy nové tradice a že příští rok se pochod zase tak výborně podaří, vždyť v čase Vánočních svátků a Nového roku je procházka na čerstvém vzduchu každému velmi prospěšná.

 

Více fotek najdete v sekci fotogalerie, nebo ZDE.