responsive jquery slider joomla

Pálení čarodějnic 2019

Zveřejněno: pátek 17. květen 2019 Napsal Kamila Homolová

V dubnu se už všichni těšíme na definitivní konec zimy a vítání krásných teplých dnů plných sluníčka a vůně kvetoucí přírody. Letošní duben byl opravdu takový – slunečný a plný květů. I proto si spousta z nás nenechá ujít společné akce konané v obecní hospodě a jejím přilehlém okolí, kde se rádi sejdeme se svými kamarády a známými. Jednou z prvních takových akcí v každém roce je pálení čarodějnic a stavění máje.

  A tak 30. dubna po příchodu z práce navlékneme dětem čarodějný kostým, přibalíme s sebou teplou mikinu a v pozdějším odpoledni se sejdeme u hospody. Letos opět přišlo velké množství čarodějnic a čarodějů, takže zdobení májky bylo pro ně snadným úkolem. Hasiči pak májku vyzdvihli do výše a ta krásně ozdobila celé venkovní prostranství. Děti i dospělí se dobře bavili, sluníčko svítilo a venku se příjemně sedělo. Sbor dobrovolných hasičů nachystal pro děti párky k opečení a Irena Brzková a Kamila Ornstová k nim ještě nachystaly mls v podobě lízátka a sušenky, což děti velmi ocenily. Dámy také vyrobily krásnou čarodějnici, kterou jsme potom na závodišti symbolicky upálili, aby se k naší vesnici žádné čarodějnice neodvažovaly po celý rok přiblížit. Průvod na závodiště opět zpestřila dechová kapela složená převážně z občanů Kosic. Tito šikovní hudebníci hráli nejen v průvodu a při pálení ohně, ale i večer v hospodě.

Díky vydatnému dešti v minulých dnech se mnoha lidem nechtělo mazat si boty na rozbahněném závodišti, takže až přímo k ohni dorazili jen ti nejvíc zocelení. Jedním z nich byl i starosta sboru dobrovolných hasičů Václav Bareš, který od deště mokrou vatru profesionálně zapálil. Část lidí sledovala oheň z povzdálí od tribuny nebo ze silnice. Někdo si tuto podívanou nechal ujít úplně a držel si příjemné místečko v hospodě, kam se s příchodem tmy a chladu začali všichni schovávat. Kolem deváté večerní to ovšem na hřišti ještě žilo, děti si užívaly prodloužený den a vyřádily se s kamarády do sytosti. Domů pak odcházely spokojené se svítícími lampiony v rukou.

Májku se letos klukům podařilo uhájit. Nad ránem měli ale plné ruce práce. Je vidět, že tradice se udržují i v dnešní době. Májka ale bohužel musela zhruba po týdnu dolů tak jako tak. Vlivem podmáčené půdy se nebezpečně nahýbala nad hřiště u školky a tak ji hasiči nakonec museli odklidit předčasně.

Fotogalerie je dostupná zde: https://obeckosice.rajce.idnes.cz/2019_carodejnice